, Author


Čistota půl zdraví

Tohle přísloví se říká u lidského zdraví, ovšem můžeme ho použít i u výpočetní techniky. Když se o ni totiž budeme dobře starat, tak chod bude plynulejší a komponenty nám vydrží déle. Takovým prvním bodem je alespoň jednou do roka provést čištění tlakovým vzduchem, protože prach způsobuje zhoršené chlazení, a dokonce může způsobit i zkrat, takže není dobré ho podceňovat.

žena s notebookem

Čištění je dobré spojit s výměnou teplovodivé pasty na procesoru, protože ta zajišťuje přenos tepla z procesoru na chladič a udržet tak nízkou provozní teplotu i v zátěži. Kromě hardwaru je však třeba bát ohled i na software. V první řadě je dobré, pokud máte v počítači pouze pevný disk, tak k němu přidat SSD, na kterém bude pouze operační systém, protože to zařízení výrazně zrychlí. Je také výhodné promazávat zbytečné soubory a využívat čistícího programu, který vymaže zbytečné zbytky ze zařízení, jež nejsou třeba. K čistícímu programu můžete ještě přidat antivirový.

mobilní procesor

Taktování

Jestliže Vám u stolního počítače i přes jeho dobrou kondici nepostačuje výkon, tak to není takový problém jako u notebooku, protože je tu možnost vyměnit komponenty za výkonnější. Je tu i další zajímavá možnost a tou je taktování, protože umožňuje ze stávajících komponent dostat vyšší výkon. Třeba u procesorů je už často v základu, protože při nižší zátěži se zpomalí a spotřeba je díky tomu menší. Pakliže se rozhodnete pro navyšování frekvence vlastním zásahem, tak byste měli být v tomto směru znalí, protože když se to přežene, tak procesor či grafická karta může odejít do věčných lovišť. Je zapotřebí také zajistit dobré chlazení, protože za cenu o trochu vyššího výkonu vzroste dost spotřeba a tím i zahřívání dané součástky. Nejedná se tedy o žádný zázračný způsob, jak vydolovat ze stávajících komponent o dost vyšší výkon za stejných podmínek.