, Author


Výběr zaměstnání dnes není nijak snadný. Není výjimkou, že rozešlete desítky životopisů, avšak odpovědi se dočkáte jen u několika firem, a ještě ke všemu zamítavé. Často pak přemýšlíte, čím se tedy budete živit. A s největší pravděpodobností vás napadne, že ideální by bylo spojit práci se zábavou.

 

V tomto případě to znamená, že budete vydělávat za pomoci vašeho koníčku. A je pravdou, že pokud jste v něm skutečně dobří a dovedete využít díry na trhu, pak máte poměrně velkou šanci uspět. Samozřejmě, ne všechny koníčky lze takto využít, velkou část z nich však ano.

 

sbírání známek připomíná investice

 

Pokud například rádi vaříte či pečete, můžete si otevřít malou restauraci nebo pekárnu. Baví vás šití, háčkování a pletení? Své výtvory můžete prodávat a později také nabízet jejich výrobu na zakázku. I tak se dá při troše šikovnosti a talentu vydělat poměrně velká spousta peněz. Otázkou však je, zda je něco takového vůbec vhodné. Koníček by měl koneckonců sloužit především k naší relaxaci a odpočinku. Lze něco takového sloučit s vyděláváním obživy? Jistě, logisticky a ekonomicky, jak jsme již ukázali, to není problém, ale co psychologicky?

 

i na malování lze dobře vydělat

 

Faktem je, že psychologové doporučují pokud možno oddělovat práci a zábavu. Pokud se vám totiž zábava stane prací, je velmi dobře možné, že se vám po nějaké době znechutí. Jistě, například pečete rádi, avšak jen když chcete a také co chcete. Nyní budete trávit u trouby celý den a tvořit podle přání zákazníků, nehledě na další věci, které jsou s tím spojené, jako například vedení účetnictví.

 

Proto je dobré se rozmyslet, zda je právě tato cesta pro nás vhodná. Ve skutečnosti jí totiž mnoho lidí, ač to nechtějí přiznat ani sami sobě, lituje. Původní vášeň a nadšení se často velmi rychle vytratí a zbude jen úmorná povinnost. A je škoda si svůj koníček, který by nám mohl dělat radost, takovýmto způsobem ničit.